Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Pozvánka na přednášku Lady Halounové: Divadlo na starém severu

Srdečně Vás zveme na přednášku Divadlo na starém severu Mgr. Lady Halounové, cand. it., která se uskuteční ve středu 20. listopadu 2019 v 16 hod. na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v budově G v učebně G01, Brno.

Přednáška se v prvé řadě zaměří na dramatickou povahu písní Starší neboli Písňové Eddy. Eddické písně jsou jedněmi z nejstarších dochovaných staroseverských textů, jež obsahují notný dramatický potenciál. Poukážeme na jejich teatralitu ve smyslu dramatičnosti jednotlivých dějových zápletek, jakož i dramatické struktury, podobně jako se s jistým „freytagovským modelem“ setkáváme u žánru staroseverských ság. Shrneme bádání, jež se v posledních letech snaží dokázat nutnost jejich divadelního ztvárnění, jež definovali Magnus Olsen, Bertha Phillpotts, Lars Lönnroth, Einar Haugen a v nedávné době pak zvláště Terry Gunnell. Přednáška též představí dochované popisy rituálních teatrálních pohřbů nebo velice specifická práva tehdejšího herce, která se dochovala ve staroseverských švédských zákonících. Závěrem krátce nastíníme další vývoj severského dramatu, které svou látku čerpalo právě ze staroseverské mytologické tematiky.

V rámci eddické poezie prozkoumáme především písně složené v dialogickém metru ljóðaháttr., proto bych zájemcům doporučila prostudovat zvláště Skírniho cestu, Píseň o Hárbarðovi, Píseň o Vafþrúðnim, Píseň o Fáfnim a Lokiho při.