Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Pozvánka na výstavu: Račte vstoupit do divadla

Zajímá vás, co přesně se skrývá pod označením divadelní cedule a co dalšího mohou návštěvníkům nabídnout bohaté fondy Divadelního oddělení Národního muzea? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem Račte vstoupit do divadla, která je k vidění od 13. prosince 2019 v Nové budově Národního muzea.

Výstava ukazuje divadelní cedule jako významný historický pramen a představuje jejich vývoj po celá tři staletí. Návštěvníci se například dozvědí, že tyto cedule nejsou z plechu, ale jedná se o tištěné informace, které bývaly, a někde stále ještě jsou, věšeny na divadelní budovy. Odkazují na jednotlivá představení, zatímco výtvarně pojímané divadelní plakáty lákají na celou inscenaci.

Příchozí se však neseznámí jen s divadelními cedulemi. Naskytne se jim i možnost prohlédnout si například frak, který nosil Josef Kajetán Tyl nebo rukopis, kterým psali své hry Václav Kliment Klicpera, Jan Neruda, bratři Mrštíkové či Karel Čapek. Chybět nebude ani kostým a žonglérské pomůcky prvního Principála z Prodané nevěsty.

„Divadelní oddělení Národního muzea disponuje opravdu bohatým sbírkovým fondem a byla by škoda tyto jedinečné exponáty návštěvníkům nepředstavit. Věřím, že tato výstava zaujme veřejnost nejen svou vysokou informační hodnotou, ale také celkovým zpracováním a atraktivitou jednotlivých předmětů,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava Račte vstoupit do divadla vznikla ve spolupráci Národního muzea, Institutu umění – Divadelního ústavu a Moravského zemského muzea v rámci projektu MK NAKI II Cesta k divadlu. K výstavě vznikl i stejnojmenný katalog, který je k dostání u nás v IDU, na našem online knihkupectví Prospero  a v Národním muzeu. Za IDU měla na vzniku katalogu Račte vstoupit do divadla zásadní podíl PhDr. Jitka Ludvová, odborná redaktorka, rovněž s PhDr. Alenou Jakubcovou, Ph.D., divadelní historičkou se zaměřením na divadlo a hudbu 18. století spolu a s teatroložkou a historičkou Mgr. et Mgr. Věrou Velemanovou.

Výstava je k vidění v Nové budově Národního muzea od 13. prosince 2019 do 12. února 2020.

Vstup na výstavu je zdarma.
Více informací včetně doprovodných akcí a otevírací doby naleznete na stránkách www.nm.cz a nebo zde.

www.idu.cz