Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Před sto lety se narodil scénograf Josef Svoboda

Prof. akad. arch. JOSEF SVOBODA, 100 let  (10. 5. 1920 – 8. 4. 2002)

„Když sedím v prázdném hledišti a dívám se do tmavého prostoru jeviště, padá na mě často bázeň, že jím tentokrát neproniknu a vždycky si přeju, aby mě ta bázeň nikdy neopouštěla… Bez nekonečného hledání klíče k tajemstvím tvoření není tvorby, je třeba začínat vždycky znovu, a to je krásné…“
Josef Svoboda

V neděli 10. května uplyne 100 let od narození prof. Josefa Svobody, jedné z nejvýraznějších osobností světového divadla 20. století.

Architekt a scénograf Josef Svoboda se do dějin divadla zapsal jako vizionář a inovátor v oblasti světelných technologií, který neúnavně propojoval svět vědy a umění. Svobodovo dílo se stalo fenoménem už za jeho života a jedinečným kulturním dědictvím zůstává dodnes.

Během své mimořádné kariéry vytvořil scénografie k více než 700 inscenacím na světových i domácích scénách.

Na domácí půdě působil především v Národním divadle a Laterně magice (jíž byl spoluzakladatelem) a spolupracoval s režiséry A. Radokem, V. Kašlíkem, O. Krejčou, M. Macháčkem, E. Schormem a mnoha dalšími. Společně s Alfrédem Radokem realizovali představení Expo 58 v Bruselu.

Vrcholné scénografie (především inscenace oper a baletů) realizoval v zahraničí. Pracoval na inscenacích např. v Metropolitní opeře v New Yorku, Covent Garden v Londýně, Teatro alla ScalaBayreuther Festspiele stejně tak v open-air divadlech Sferisterio Macerata a Arena Verona. Spolupracoval s nejvýraznějšími režisérskými osobnostmi např. G. Strehlerem, L.Olivierem, L. Bernsteinem, G. Friedrichem nebo J. Dexterem. Zájem o Svobodovo dílo je v zahraničí stále živý, některé inscenace se uvádějí dodnes.

Spolupracoval i s Milošem Formanem na filmu Amadeus, kde vytvořil všechny operní scény.

Josef Svoboda svým působením výrazně ovlivnil současnou podobu oboru a předznamenal zrod prudce se rozvíjejícího světelného designu. Mnoho inscenací, na kterých se podílel, překročilo tradičně chápané divadlo směrem k multimediálním uměleckým formám, které jsou aktuální v současnosti. Ve své práci využíval moderní technologie, fyziku i chemii a uplatňoval i své vlastní vynálezy. Je držitelem několika patentů. Se svými spolupracovníky vytvořil např. světelnou „Divadelní oponu“, tzv. „rampa Svoboda“ se stala samozřejmou součástí velkých divadel doma i v zahraničí. Systém vícezdrojové projekce zvaný polyekrán byl patentovaný jako „Způsob obrazového a zvukového předvádění“. Svoboda také použil jako první na scéně LASER.

Prof. Josef Svoboda též působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi jeho žáky patří např. Prof. akad. arch. Jindřich Smetana, akad. arch. Daniel Dvořák, akad. arch. Šimon Caban či Prof. akad. arch. Vladimír Soukenka a řada dalších.

Vybraná zahraniční ocenění Josefa Svobody:

1969 čestný doktorát z Royal College of Arts v Londýně
1971 International Theatre Award, New York, USA
1977 Denison University and Western Michigan University v USA
1976 titul „Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres”, od Ministra kultury Francie
1986 cena U. S. Institute for Theatre Technology
1989 titul The Royal Industry Designer, Londýn
1993 Řád čestné legie Francouzské republiky
1995 Golden Pen Award, U. S. Institute for Theatre Technology, USA
2001 čestný doktorát na Université Catholique de Louvain-la-Neuve

Dílo této výjimečné osobnosti si bude moci široká veřejnost připomenout na rozsáhlé výstavě v Galerii středočeského kraje (GASK), která bude zahájena 10. října 2020 a potrvá až do 31. ledna 2021. (původní červnový termín byl, vzhledem k současné pandemické situaci, posunut na podzim). Výstavu připravuje obecně prospěšná společnost Josef Svoboda – scénograf společně s GASK a za podpory Ministerstva kultury ČR.

http://www.svoboda-scenograph.cz/