Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Zemřela Božena Brodská

27. 7. 1922 Praha – 23. 6. 2019 Praha

Tanečnice, baletní historička a pedagožka dějin baletu na pražské AMU, první manželka Vlastimila Brodského.

Narodila se jako Božena Křepelková, známá byla též pod jménem Bíba. Otec ji od dětství vedl k tenisu, v němž se jí dařilo: na Pardubické juniorce se ve dvouhře několikrát dostala do finále, a smíšenou čtyřhru dokonce párkrát vyhrála. Studium však věnovala hudební vědě na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (1946 – 1950) a teorii tance na Katedře tance Akademie múzických umění v Praze (absolvovala v roce 1955 u prof. Jana Reimosera).

Do prvního angažmá nastoupila již na počátku studia v roce 1946, v karlínském Družstvu divadel práce však vydržela pouze rok; další dva roky pak strávila v Divadle D 45 a v letech 1950 – 1951 účinkovala v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. V roce 1955 začala učit na Katedře tance AMU, kde od roku 1975 působila jako docentka, od roku 1982 jako profesorka a v letech 1975 – 1986 jako vedoucí katedry. Svou historiografickou práci věnovala především českému a ruskému baletu.

Poprvé se vdala za JUDr. Cibora Mařana, s nímž se ovšem záhy rozvedla a stejný konec potkal i druhé manželství s hercem Vlastimilem Brodským. Spolu v roce 1959 přivedli na svět syna Marka, který je výtvarníkem, hudebníkem a občasným hercem. V roce 2014 o ní byl natočen film Legenda Bíba Brodská.

Poslední dva roky strávila v motolské LDN, kde byla hospitalizována po opakovaných zlomeninách krčku a následných operacích, shodou okolností na témže patře jako Brodského pozdější manželka Jana Brejchová.

O úmrtí informovala rodina.Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/ a https://www.tanecniaktuality.cz/