Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Pozvánka na online přednášku: „Divadelní archeologie“, historie scénografie a co s tím vším v 21. století?

Srdečně zveme na další přednášku cyklu Horizonty teatrologie, kterou ve středu 17. 3. přednese přes platformu ZOOM Jiří Bláha.

ZOOM: https://cesnet.zoom.us/j/92428493101

„Divadelní archeologie“, historie scénografie a co s tím vším v 21. století?

Když mluvíme o historických divadlech, nejčastěji máme na mysli historické budovy, jejichž hlediště jsou uzpůsobena současným normám a jejichž jeviště byla opakovaně přestavěna a modernizována.

Hmotné památky na historický divadelní provoz najdeme skoro výlučně v zámeckých divadlech, která byla po skončení provozu uzavřena a odsouzena k zapomenutí. Na konkrétních příkladech našich i zahraničních divadel se pokusím ukázat, s čím se při restaurování takových památek potkávám a čím mohou být zajímavé pro historiky divadla i pro současnou „historicky poučenou“ divadelní praxi.

Mgr. Jiří Bláha, DiS. | restaurátor | historik umění
Při studiích v Litomyšli jsem se zatoulal do tamního zámeckého divadla. Od jeho zkoumání jsem se postupně dostal k dalším podobným památkám; kromě omítek a nástěnných maleb se tak dnes věnuji historickým divadlům a tomu, co nám můžou prozradit – mimo jiné – o podobě historického divadelního představení.
Více na www.jiriblaha.cz

Převzato z: https://www.facebook.com/events/1415866958761642