Mezinárodní federace
pro divadelní výzkum

International Federation
for Theatre Research

Federation Internationale
pour la Recherche Théâtrale

Pozvánka na slavnostní prezentaci publikace Luigi Pirandello: Hry II

Institut umění — Divadelní ústav ve spolupráci s Italským kulturním institutem v Praze Vás srdečně zvou na slavnostní prezentaci publikace Luigi Pirandello: Hry II a na komponované odpoledne k poctě slavného italského dramatika.

11. 4. 2019 17:00 – 20:00, velké foyer divadla Komedie


PROGRAM

  • Scénické čtení Další syn a Intermezzo
    Režie scénického čtení  Jaroslava Šiktancová
    Hrají  Tereza Chytilová, Diana Toniková, Martina Šindelářová, Petr Jeřábek, Martin Severýn, Matěj Šíma
  • Přednáška Alice Flemrové “Pirandello včera, dnes a …zítra?”
    Moderuje Tereza Sieglová

LUIGI PIRANDELLO HRY II

Druhý svazek výboru z dramatické tvorby nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella (1867-1936) obsahuje celkem jedenáct textů z období od roku 1921, kdy vznikla klíčová hra Šest postav hledá autora, až po rok 1936, kdy Pirandello náhle umírá uprostřed práce na mýtu Obři z hory.

Z Pirandellovy rodné Sicílie, představené ve hrách prvního svazku výboru, se přesouváme do měšťanských salonů kontinentální Itálie, ale také na divadelní prkna, neboť otázkami spojenými s inscenováním „divadla na divadle“ a propojením života a fikce se bude dramatik zabývat po celá dvacátá léta a vrátí se k nim i ve své závětní hře, jíž jsou již zmínění Obři.

Svazek obsahuje nové překlady her Šest postav hledá autora, Jindřich IV., Muž s květinou v ústech, Další syn, Každý po svém, Přítelkyně manželek, Nová kolonie, Dnes večer se improvizuje, Buď bude jednoho, nebo nikoho, Když je člověk někdo a Obři z hory.

ISBN 978-80-7008-408-3, 690 stran. Edice Divadelní hry. Editor svazku Alice Flemrová, redakce Kamila Černá, Zbyněk Černík, Alice Flemrová, Jiří Pelán a Michal Zahálka.

Svazek je dostupný na našem knihkupectví PROSPERO